Conjugacion
- Infinitiu
- guarir
- Gerondiu
- guarint
- Participi
- guarit
Present
- joguarisqui
- tuguarisses
- eth/eraguarís
- nosatiguarim
- vosatiguaritz
- eri/eresguarissen
Preterit
- joguarí
- tuguarires
- eth/eraguaric
- nosatiguarírem
- vosatiguaríretz
- eri/eresguariren
Futur
- joguarirè
- tuguariràs
- eth/eraguarirà
- nosatiguariram
- vosatiguariratz
- eri/eresguariràn
Exemple reau
Mès quan arribèc era cent nauanta nauau net Era didec: …e tu solet guariràs a Sett-Budur.”Literatura aranesa