Conjugacion
- Infinitiu
- cauishigar
- Gerondiu
- cauishigant
- Participi
- cauishigat
Present
- jocauishigui
- tucauishigues
- eth/eracauishigue
- nosaticauishigam
- vosaticauishigatz
- eri/erescauishiguen
Preterit
- jocauishiguè
- tucauishiguères
- eth/eracauishiguèc
- nosaticauishiguèrem
- vosaticauishiguèretz
- eri/erescauishiguèren
Futur
- jocauishigarè
- tucauishigaràs
- eth/eracauishigarà
- nosaticauishigaram
- vosaticauishigaratz
- eri/erescauishigaràn
Exemple reau
E atau dauriren eth clòt, e dempús de botar en eth era caisha, cauishiguèren ben eth solèr.Literatura aranesa