Conjugacion
- Infinitiu
- arroncilhar
- Gerondiu
- arroncilhant
- Participi
- arroncilhat
Present
- joarroncilhi
- tuarroncilhes
- eth/eraarroncilhe
- nosatiarroncilham
- vosatiarroncilhatz
- eri/eresarroncilhen
Preterit
- joarroncilhè
- tuarroncilhères
- eth/eraarroncilhèc
- nosatiarroncilhèrem
- vosatiarroncilhèretz
- eri/eresarroncilhèren
Futur
- joarroncilharè
- tuarroncilharàs
- eth/eraarroncilharà
- nosatiarroncilharam
- vosatiarroncilharatz
- eri/eresarroncilharàn
Exemple reau
Eth sòn beròi front arroncilhat hège veir aguesta idia: “Mès tà on m’amien aguestes ties?”Literatura aranesa